İNSANIN GÜZELLİK TUTKUSU VE KOZMETİK

Kadın erkek tüm insanların doğayla uyum içerisinde güzel bir  görüntüye sahip olmak için uğraşları, ilk çağlardan günümüze dek devam etmiştir ve insan var oldukça devam edecek gibi görünmektedir.

İnsanın psikolojik ve bedensel gelişim evrelerinin hemen hepsinde ,kabul görme, beğenilme ve arzu edilme duygularını hissetme ihtiyacı vardır. Bu duygular hissedildikçe ego gelişimi tamamlanır ve güçlenir.

Güzelliğin argümanlarından, olmazsa olmazları, süsler ve süslenmeyle ilgili malzemelerdir.

Grekçe ‘cosmetika’ sözcüğünden türeyen ‘kozmetik’ terimi hem hijyen hem güzellik için kullanılan tüm yöntemleri ifade eder. Etnografik açıdan insan vücudunun direkt ya da indirekt süslenmesi anlamına gelmektedir

Tahminlere göre, 2 milyon yıl önceden beri, kadınlar da  erkekler de doğadan temin ettikleri boyalar ile yüzlerini, vücutlarını boyamışlar. İlkel insan, yüzünü boyayarak, maskeler yaparak kötü ruhların kendilerini tanımamalarını, düşmanlarını korkutmayı ya da ilahlara daha da yakınlaşarak şeflik otoritesini sağlamayı amaçlıyorlardı.

Erkekler göz alıcı giysiler, takılar, boyalarla gerek eşini bulmak, gerekse rakiplerini korkutmak ve sindirmek için kozmetiği kullanmıştır.

Kadın ilk çağlardan beri güzel olmayı istemiştir. O zamanlarda doğadan temin ettiği aşı boyasını toz haline getirerek yüzünü sarıya boyayan bir cins pudra imal etmiştir.

Efsanevi Mısır kraliçesi Kleopatra kozmetik tarihinde çok önemli bir yere sahiptir ; Saçlarına şekil vermek için  Nil nehrinin çamuruyla özel kamışlar kullanırdı. Hazırladığı güzellik maskesi, idrarla karıştırılmış Nil çamuru ihtiva ediyordu. Epilasyon için sünger taşı ve penslerden faydalanır, omuzlarını parlatmak için toz haline getirilmiş sedef ve kaymak taşı kullanırdı.

Günümüzde, teknolojinin gelişiminden de faydalanılarak kozmetik alanında güvenilir işlemlere imza atılmaktadır.

İnsanın güzelliğinin ilk adımı kendi bedenidir, Bedenin en büyük organı olan ve dış dünyaya sergilenen ilk güzellik cilt güzelliğidir. Cildimiz de diğer organlarımız gibi korunmaya, beslenmeye, zararlılardan uzak tutulmaya ihtiyaç duyar. Bu konuda araştırılan , geliştirilen tıbbi uygulamaların başında Mezoterapi Yöntemi ile Medikal Estetik Uygulamaları yer almaktadır.

MEZOTERAPİ;

Cildin orta tabakası içine özel malzemeler ve özel becerilerle uygulanan, cildin ihtiyacına göre seçilen element, mineral, protein, , enzim ve diğer cilt ögelerinin uygulanması işlemidir. Mutlaka Tıp Eğitimi almış Hekimlerce uygulanmalıdır.

Her tedavi gibi, gerektiği gibi uygulanmadığında sağlığımıza zararlar verebilecek bir uygulama olduğunu unutmamalıyız.

Uygulandığı bölgeye göre malzeme ve içerik ihtivası gerekir

Estetik Mezoterapinin uygulandığı cilt bölgeleri ve sonuçlarını şöyle özetleyebiliriz;

Kliniğimize başvuran danışanlarımızın temel değerlendirmeleri yapıldıktan sonra, uygulama için gereken ürün belirlenmekte ve kişiye özel belirlenen program çerçevesinde uygulamalarımıza başlamaktayız.

Yüz,Boyun,Dekolte ve El Mezoterapisi:

Cildi canlandırmak, sarkmaları toparlamak, kırışıklıkları açmak ve ilerde oluşacak olan etkileri azaltmak için  yapılır.

Cilde ferah ve parlak bir görüntü kazandırır . 10 günde veya haftada bir cildin yapıtaşları, Istenirse dolgu ürünüyle beraber cilt altına verilir.

Sellülit ve Bölgesel Zayıflamada Mezoterapi:

Verilen ilaçlar ciltaltı yağ çözücüler, kan dolaşım düzenleyiciler, ödem çözücüler ve dolaşımı arttıran ürünlerdir. Yağ kitlesi azalırken ödem in çözülmesiyle ve dolaşımın artmasıyla portakal kabuğu görünümü düzelir. İstenen bölgede incelme olur.

Saç Mezoterapisi:

Özellikle saç dökülme problemleri ve saç canlandırmada tercih ettiğimiz yöntemdir.