Akupunktur Uygulama Aşamaları

Akupunktur Uygulama Aşamaları

Akupunktur’ un uygulama aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
İlk olarak hasta muayene edilir ve şikayetleri alınır, sonrasında (Gerekli laboratuar ve radyolojik tahlillerden sonra) tanı konur. Hasta muayene masasına hastalığın yeri ve hastanın durumuna göre yüz üstü veya sırtüstü uzandırılır. İsterse oturtulur.

Burada elektronik cihazlar kullanılarak hastanın vücudundaki enerji akışı tespit edilir. Enerji akış kanalı boyunca meydana gelen darlıklar, sıkıntılar ve problemlerin tespitinden sonra hangi meridyeni nasıl açacağımız ve bu enerji akışını nasıl doğru bir hale getireceğimizle ilgili kafamızda bir yol haritası belirleriz ve bu belirlediğimiz yol haritasına göre vücudun belli noktalarını uyarmak hedeflenir. Akupunkturda çok çeşitli iğneler vardır. Bunlardan en çok kullanılanı çelik iğnelerdir.

Bu iğneler hemen hemen kıl inceliğinde ve aynı zamanda çok sivridirler. Akupunkturist tarafından çok özel bir yöntemle hiç acı duymadan cilt altı veya kas içine batırılarak uygulanır. Bu noktalar bazen 20–30 saniye uyarılıp çıkarılabilir. Çoğunlukla akupunktur iğneleri uygulandıktan sonra hasta sakin bir kabin veya odada 15 ile 45 dakika yatarak tedavi edilir.  Bu sürenin sonunda hastamızın kulaklarının belli noktalarına 1 hafta kalacak küçük bantlar ve küçük iğneler uygulanır. Bu iğneleri uyguladıktan sonra bir sonraki seansında görüşmek üzere hastamızdan ayrılırız. Bu hangi rahatsızlık olursa olsun akupunktur uygulama aşamaları hep aynı şekilde uygulanmaktadır.

Ülkemizde akupunktur eğitimi almış Sağlık Bakanlığı onaylı yeterlilik belgesi olan hekimlere akupunktur uygulama izni verilmiştir.Diş hekimleri ve veteriner hekimler kendi branşlarında akupunktur uygulayabilmektedir. Akupunktur Merkezi Ankara denince, akla güven ve tecrübenin adresi DrAVA Klinikleri gelmektedir.

DRAVA Klinik Ankara Akupunktur Merkezi Uzm. Dr. Ahmet Volkan Arpacı 0 (554) 173 93 83